WWW – wystawa wierszy wizualnych

WWW – wystawa wierszy wizualnych

Kaliskiej Wiośnie Poetyckiej towarzyszy przygotowana przez Arkadiusza Błaszczyka ekspozycja w Galerii 66 – Wystawa Wierszy Wizualnych.

Definicji poezji wizualnej jest wiele, ale w skrócie chodzi przecież tak naprawdę o to, by obraz pobudzał i wzmacniał słowa, a lektura przebiegała od obrazu do treści i od treści do obrazu. I takie właśnie wędrówki między słowami a ilustracjami zaproponowaliśmy w Galerii 66.

W poezji wizualnej liczy się układ i organizacja tekstu, który może tworzyć obraz (jak w poezji figuralnej), być wpisany w obraz (jak w tzw. wierszach wplecionych), grać położeniem słów, formatem, krojem, typem i kolorem czcionki itd.

W Galerii 66 można podziwiać, czytać i oglądać (!) wiersze poetów współczesnych (jak Leszek Szaruga, Joanna Mueller, Jadwiga Sawicka, Piotr Szreniawski, Witold Szwedkowski, a także nasza koleżanka z filii nr 7 Izabela Fietkiewicz-Paszek), ale jest i próbka twórczości przedstawiciela francuskiej awangardy poetyckiej, Guillaume Apollinaire, czy przedstawiciela kubofuturyzmu okresu rosyjskiego srebrnego wieku, Włodzimierza Majakowskiego. Nie mogło zabraknąć dzieł dwóch Noblistek (Herta Mueller i Wisława Szymborska), czy naszych rodzimych eksperymentatorów z początku XX wieku (Bruno Jasieński, Stanisław Młodożeniec, Anatol Stern, Tytus Czyżewski).

A ponieważ trzeba pamiętać, że nie odkrywamy niczego nowego, wszak pierwsze teksty-obrazy pojawiły się już w starożytności (technopaegnia), a prawdziwy rozkwit przeżywały na przełomie XVI i XVIII wieku, kiedy zaczęto tworzyć różnorodne odmiany piktogramów, labiryntów słownych, kwadratów magicznych, logogryfów czy tautogramów, to na naszej wystawie znajdziecie również i dzieła dawniejsze, takich twórców jak np. Jan Karol Dachnowski, George Herbert, Adam Nieradzki, Wojciech Waśniowski i Adrian Wieszczycki.

Zapraszamy – ponad 20 plansz, wierszy, obrazów – to ponad 20 powodów do zachwytu, jak ciekawie można połączyć słowo z obrazem, ponad 20 okazji, by wiersz przeczytać – i zobaczyć!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.