W roli prowadzącej: Kaliska Wiosna Poetycka 18-22.03.2024

Idzie wiosna… POETYCKA!

Spotkania z poetami, deklamacje wierszy na ulicy i w autobusach, wystawa wierszy wizualnych i poetyckie disco – to atrakcje Kaliskiej Wiosny Poetyckiej. Na święto poezji od 18 do 22 marca zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka.

Na poniedziałkową inaugurację złoży się wieczorne spotkanie z Jackiem Dehnelem, autorem znakomitych opowiadań i powieści, takich jak „Lala” czy „Matka Makryna”, z którego dorobku Biblioteka pragnie wyeksponować wysoko oceniane i nagradzane tomiki poetyckie oraz dokonania translatorskie. Mieszkający na co dzień w Berlinie pisarz pojawi się w Bibliotece Głównej o godzinie 18.00.

Dwa dni później o tej samej porze wystartuje Kaliski Salon Poezji pod hasłem „Poetyckie przesilenie”, do którego niechaj zaproszenie przyjmą zarówno Ci, którzy piszą wiersze, jak i Ci, którzy kochają poetów z Kalisza. W rozmowie moderowanej przez Izabelę Fietkiewicz-Paszek i Michała Hynasa będzie szansa na przeczytanie ulubionych wierszy oraz rozmowę o twórcach znad Prosny.

Do prawdziwej eksplozji poezji w Kaliszu dojdzie w czwartek, 21 marca, czyli w Światowy Dzień Poezji. Do południa w autobusach Kaliskich Linii Autobusowych pasażerowie wysłuchają wierszy w wykonaniu studentów Państwowego Studium Animatorów Kultury. Przez niemal cały dzień otwarte będzie „okno na poezję” w Filii nr 1 przy ulicy Górnośląskiej. Bibliotekarze oraz ich goście będą wierszami zaczepiać przechodniów jednej z najruchliwszych ulic Kalisza. A wieczorem, o godzinie 18.00, warto wpaść do biblioteki przy Legionów 66 na Poetic Disco. Najlepsze teksty do piosenek napisali przecież Asnyk, Tuwim, Szymborska, Grechuta czy Osiecka. Będzie można zatem potańczyć i pośpiewać przy dźwiękach z poetyckimi samplami aranżowanymi przez Martę Kościańską i Łukasza Jaskółę.

Wszystkim spotkaniom w Bibliotece Głównej towarzyszyła będzie Wystawa Wierszy Wizualnych, eksponująca najciekawsze przykłady zamykania poezji w układach typograficznych, a przed wejściem do biblioteki plenerowa Wystawa Sonetów Izabeli Fietkiewicz-Paszek, która w znakomity sposób w kunsztownej formie poetyckiej zamknęła twórczość i życie kilkudziesięciu kaliskich pisarzy.

poniedziałek, 18 marca, godz. 18.00

Oko w Oko z JACKIEM DEHNELEM – Biblioteka Główna

środa, 20 marca, godz. 18.00

POETYCKIE PRZESILENIE – Kaliski Salon Poezji – Biblioteka Główna

czwartek, 21 marca – Światowy Dzień Poezji

– WIERSZOBUS, czyli poezja w KLA

– OKNO NA POEZJĘ – w godz.: 8.00-16.00 – Filia nr 1, ul. Górnośląska 29

– POETIC DISCO w Bibliotece Głównej – godz. 18.00

Wystawa Wierszy Wizualnych – Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Wystawa Sonetów – Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Sponsorami cyklu „Oko w Oko z pisarzem” oraz Kaliskiej Wiosny Poetyckiej są: hotel Komoda Club Residence, Restauracja Gustosa i Cukiernia „Gucio”, a partnerami: Kaliskie Linie Autobusowe i Państwowe Studium Animatorów Kultury.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.