W roli prowadzącej: Elżbieta Zdrojowa-Krawiec, 27.07.2023

W Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim Elżbieta zaprezentowała swoje dwie powieści „Nie machaj do mnie czerwoną chorągiewką” i „Taniec na pustym moście” (miłość czasami przychodzi o zmierzchu), niejako dalsze losy bohaterki pierwszej powieści. Autorka zabrała nas w niesamowicie szczegółowy opis czasów „powolnego kruszenia się komunizmu”, bardzo trudnych momentów zmiany ustrojowej w Polsce i osadziła w nim bohaterów, osoby- znajomych, ze swojego rocznika (wówczas osiemnastolatków). Walka o wolność, codzienność i miłości, przeplatają się w pierwszej powieści i dają realny obraz tych dziwnych czasów.

Elżbieta- z wykształcenia ekonomistka i matematyczka; przez wiele lat- czynna pedagożka-matematyk.

W wieczorze literackim Elżbiecie towarzyszyły prowadząca ostrowskie spotkania- Aleksandra Kiełb-Szawuła – poetka, gospodyni i organizatorka wszelkich działań w Synagodze oraz znana i ceniona w świecie literackim – poetka, recenzentka, pisarka i animatorka kultury- Izabela Fietkiewicz-Paszek. Spotkanie zapoczątkowało wiele dyskusji o czasach PRL-u i późniejszych zmianach w naszym kraju. Jak bardzo potrzeba nam takiej literatury, by nie odchodziły w niepamięć historyczne i ważne momenty.

W spotkaniu towarzyszyli autorce znajomi z warsztatów poetyckich, które na stałe wpisały się w kalendarz Forum Synagoga. Warto przeczytać obie powieści. Dla niektórych będzie to powrót do lekko poszarzałej przeszłości, dla młodszych niezła lekcja historii.

Z ukłonami- Wasza Wiedźma

[tekst i fotografie: Romana Szczuraszkowa]

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.