Jacek Dudek, biała ryba, TAWA, Chełm-Chorzów 2008
Ekfraza to nowe życie dzieła sztuki, to nie tylko jego swoisty opis i interpretacja, ale i „reprezentacja reprezentacji”, czyli kolejne przedstawienie już przedstawionego, tym razem – przez inne środki wyrazu, w przypadku wiersza: przez język metafory, symbolu, nakładania znaczeń. W wierszach Jacka Dudka zebranych w „białej rybie” nie ma wprawdzie sensu stricto ekfrazy, ale cała książka wyrasta z fascynacji sztuką – niekiedy z bezpośredniego spotkania z konkretnym obrazem:
woła płótno:
gdzie jesteś! wieki cię nie ma
i chwile…
domaluj mnie,
maluj ciszę –
krzyk Muncha
[ * * * (woła płótno)]
innym razem z uogólnionych refleksji nad fenomenem tworzenia:
ludwisarz uplótł
płótno,
serce wyjął
z cedrowego,
(…)
takie jego farb
zmieszanie.
[ * * * (ludwisarz uplótł)]
– w każdym przypadku jednak poezja jest tu próbą rozmowy z malarstwem (czasem rzeźbą), a za tym pośrednictwem: próbą (jeszcze innego niż pozwala obraz / rzeźba) dyskursu ze światem. Wiersze Dudka starają się uchwycić i pokazać jego osobistą recepcję sztuki, przyglądają się też odbiciu rzeczywistości utrwalonej przez dzieło, są więc jakby kolejną emanacją, kolejnym artystycznym przetworzeniem widzialnego.
Nie zawsze są to łatwe i „wprost” inspiracje: daleko rozwinięta synteza znaczeń i oszczędność środków otwierają szerokie pola dla interpretacji tych tekstów, jak w wierszu: [Hieronimus Bosch]
rozmawiam z płótnem
w kaburze
Miro’
jego jest
dotyk
wymilkł pejzaż
zupełnie niechcący
trzyma w dłoni
portret świata
[Hieronimus Bosch]
gdzie obok sugerowanego tytułem odniesienia do Boscha mamy przywołaną postać Joana Miró, dwudziestowiecznego hiszpańskiego malarza, rzeźbiarza i ceramika, którego surrealistyczne dzieła interpretowane jako „piaskownice dla podświadomości” przywodzą na myśl rysunki małego dziecka (a kto mógłby być bardziej niż małe dziecko zdolny do tego, by niechcący trzymać w dłoni portret świata?).
Teksty „białej ryby” to wyraz fascynacji sztuką, a jednocześnie namysł (może i zachwyt?) nad nieograniczonością możliwości, jakie daje akt tworzenia, nad wolnością, i nieskrępowaniem w poszukiwaniu artystycznych rozwiązań:
to takie prawdziwe
podejść do płótna
[* * * (przestałem śnić siebie)]
ale i nad silnym, metafizycznym wręcz, związkiem artysty z dziełem:
takie mi będziesz,
aż taki mój
świat usłyszę,
całą skórą
[* * * (co mi zrobisz?)]
aż po zupełne zatracenie się w tworzeniu:
nie maluję obrazów,
one są mną
[* * * (co płótno robimy)]
Poezja Jacka Dudka to ciekawy głos twórcy usytuowanego pomiędzy słowem i obrazem, to słowo o obrazach i słowo spomiędzy obrazów – intymne, emocjonalne, ale jednocześnie subtelne, powściągliwe – jak w pięknych puentach tych wierszy:
wybacz płótno,
już wiem, co to Biel,
to ty, czasem spoliczkowane
kolorem
[* * * (tęsknotą są dłonie)]
i
nie dotykam cię więcej,
białe
pozostajesz moje
[* * * (folia na tobie)]
Trud zmagań artysty z materią, cud narodzin dzieła i niezwykłe sam-na-sam-bycie ze sztuką – to oś, wokół której krążą oszczędnie ważone słowa poety:
dotykam,
bryła jest twarda
(…)
przestrzeń pomiędzy krzyczy…
ostrze otarło się o kształt
[* * * (dotykam, bryła jest twarda)]
kolorami
raczkuje pejzaż
[* * * (twarz, rozbiegane ziół szukanie)]
Kompozycja wierszy jest przemyślana i wyważona, wielość znaczeń – zamknięta w syntetycznej, niekiedy wręcz ascetycznej formie. Nie ma nadmiaru słów, dopowiedzeń, ozdobników, wersy są jak precyzyjne pociągnięcia pędzlem czy uderzenia dłutem. Mimo tak oszczędnej formy – teksty aż pulsują od fascynacji dziełem, satysfakcji bycia świadkiem i jednocześnie uczestnikiem kreacji, radości z – tak po prostu – obcowania ze sztuką, gdzieś pomiędzy słowem i obrazem. I to właśnie z pobytu autora i jego poetyckiej wyobraźni w tej przestrzeni – wyrasta siła jego wierszy.
/Izabela Fietkiewicz-Paszek
2 stycznia 2011
Migotania, Przejaśnienia nr 1(30) 2011